Kaikki kirjoittajan Elise - Vantaa artikkelit

KÄSIOHJELMA – ELISE-VANTAAN JOULUNÄYTÖS PÄHKINÄNSÄRKIJÄ

Kuva:Pinja Evalotte Photography

ELISE-VANTAAN JOULUNÄYTÖS PÄHKINÄNSÄRKIJÄ
10.12.2023 klo 15.00-16.30

Rooleissa

Clara: Alisa Kuisma
Pähkinänsärkijä: Iiris Kuisma
Rouva Drosselmeier: Alva Häggblom
Sokerihaltijatar: Katerina Pellja
Marsipaani: Mandi Sarelin
Juonto: Terhi Neuvonen
Käsikirjoitus, ohjaus ja sovitus: Sirja Lepistö
Musiikkien editointi: Diana Hietapakka

1. NÄYTÖS

  1. Kuusen ympärillä/Around the Christmas tree

Esiintyjät/Performers: Voimistelukoulu 3-4v / Musiikki/Music: George Balanchine’s The Nutcracker – David Zinman, New York City Ballet Orchestra – Overtune / Koreografia/Choreography: Diana Hietapakka

  1. Maria ja Rouva Drosselmeier/Maria and Mrs. Drosselmeier

Esiintyjät/Performers: Alisa Kuisma ja Alva Häggblom / Musiikki/Music: George Balanchine’s The Nutcracker – David Zinman, New York City Ballet Orchestra – Act I: Gifts/Herr Drosselmeier’s Arrival with his Nephew/Toy Dolls/Toy Soldier / Koreografia/Choreography: Alva Häggblom, Annu Sierilä ja Sirja Lepistö

  1. Nukkien tanssi/Dance of the Dolls

Esiintyjät/Performers: Voimistelukoulu 5-7v / Musiikki/Music: Léo Delibes – Coppélia – Tableau 2: No. 11a Musique des automates / Koreografia/Choreography: Ronja Granholm

  1. Pähkinänsärkijä/The Nutcracker

Esiintyjät/Performers: Iiris Kuisma / Musiikki/Music: Léo Delibes – Coppélia – Tableau 2: No. 9 Scéne / Koreografia/Choreography: Diana Hietapakka ja Sirja Lepistö

  1. Porot/Reindeers

Esiintyjät/Performers: RV valmennusryhmä Minirytmiset / Musiikki/Music: Léo Delibes – Coppélia, Tableau 3: No. 20 Fete de la cloche: IX. Galop final alternative version / Koreografia/Choreography: Wilma Heikkinen

  1. Lumihiutaleet/Snowflakes

Esiintyjät/Performers: Esivalmennus 4-6v alkeet / Musiikki/Music: Léo Delibes – Coppélia, Tableau 1: No. 1. Valse / Koreografia/Choreography: Lotta Hukkanen

  1. Sudet/Wolfs

Esiintyjät/Performers: Kultasiivet valmennusryhmä / Musiikki/Music: Léo Delibes – Coppélia, Tableau 3: No. 19 March de la cloche / Koreografia/Choreography: Sirja Lepistö

  1. Karkkiparaati/Candy Parade

Esiintyjät/Performers: RV valmennusryhmä Kultasiivet / Musiikki/Music: George Balanchine’s The Nutcracker – David Zinman, New York City Ballet Orchestra – Act I: March / Koreografia/Choreography: Sirja Lepistö

  1. Sokerihaltijatar/Sugarplum Fairy

Esiintyjät/Performers: Katerina Pellja / Musiikki/Music: George Balanchine’s The Nutcracker – David Zinman, New York City Ballet Orchestra – Act II: Sugarplum Fairy / Koreografia/Choreography: Katerina Pellja

VÄLIAIKA 25min

2. NÄYTÖS

  1. Suklaa/Chocolate

Esiintyjät/Performers: Ingrid Hiihtola / Musiikki/Music: George Balanchine’s The Nutcracker – David Zinman, New York City Ballet Orchestra – Act II: Hot Chocolate / Koreografia/Choreography: Annu Sierilä ja Sirja Lepistö

  1. Tikkarit/Lollipops

Esiintyjät/Performers: RV harrasteryhmä Sinisafiirit ja Voimistelukoulu Helinä 8-11v / Musiikki/Music: George Balanchine’s The Nutcracker – David Zinman, New York City Ballet Orchestra – Act I: Father-Daughter Dance/Grandparent’s Arrival  / Koreografia/Choreography: Ronja Granholm ja Alva Häggblom

  1. Lakritsi/Liquorice

Esiintyjät/Performers: Esivalmennus 5-8v / Musiikki/Music: George Balanchine’s The Nutcracker – David Zinman, New York City Ballet Orchestra – Act II: Sugarplum Fairy and Cavalier Pas de Deux / Koreografia/Choreography: Varvara Yulle

  1. Kahvi/Coffee

Esiintyjät/Performers: Sonja Inkilä / Musiikki/Music: George Balanchine’s The Nutcracker – David Zinman, New York City Ballet Orchestra – Act II: Coffee / Koreografia/Choreography: Annu Sierilä ja Sirja Lepistö

  1. Jäätelö/Ice Cream

Esiintyjät/Performers: Akrosirkus / Musiikki/Music: George Balanchine’s The Nutcracker – David Zinman, New York City Ballet Orchestra – Act II: Mother Ginger and her Polichinelles / Koreografia/Choreography: Annu Sierilä

  1. Hattara/Cotton Candy

Esiintyjät/Performers: RV harrasteryhmä Tiana 7-10v / Musiikki/Music: George Balanchine’s The Nutcracker – David Zinman, New York City Ballet Orchestra – Flower Waltz / Koreografia/Choreography: Katerina Pellja ja Alva Häggblom

  1. Nonparellit/Sprinkles

Esiintyjät/Performers: RV valmennusryhmä Hopeatähdet / Musiikki/Music: George Balanchine’s The Nutcracker – David Zinman, New York City Ballet Orchestra – Act II: Candy Cane / Koreografia/Choreography: Wilma Heikkinen

  1. Marsipaani/Marzipan

Esiintyjät/Performers: Mandi Sarelin / Musiikki/Music: George Balanchine’s The Nutcracker – David Zinman, New York City Ballet Orchestra – Act II: Marzipan / Koreografia/Choreography: Mandi Sarelin ja Sirja Lepistö

  1. Kukkaisvalssi/Flower Waltz

Esiintyjät/Performers: RV valmennusryhmä Prenuoret, nuoret ja naiset / Musiikki/Music: George Balanchine’s The Nutcracker – David Zinman, New York City Ballet Orchestra Act II: Finale  / Koreografia/Choreography: Annu Sierilä ja Sirja Lepistö

LOPPUKIITOKSET JA VALOKUVAUS

HARRASTERYHMIEN KAUSI KÄYNNISTYY. ILMOITTAUDU MUKAAN ILOISEEN LIIKUNTAAN!

Elise-Vantaan harrasteryhmien kausi käynnistyy maananataina 28.8. Tarjolla on ryhmiä 3-vuotiaista alkaen, lapsille,nuorille ja aikuisille.

Kaksi ensimmäistä viikkoa voi kokeilla ilmaiseksi sitoutumatta maksuun.
Autamme mielellämme sopivan ryhmän löytymisesä ja ryhmää on mahdolista vaihtaa myös kesken kauden.

Pääset tutustumaan harrasteryhmiimme tästä – harrasteryhmät 2023-2024

Ilmoittautuminen tapahtuu myClub järjestelmässä, pääset sinne tästä myClub Elise-vantaa

Lisätiedot toimisto(at)elisevantaa.fi

Tervetuloa mukaan iloiseen harrastukseen!


ILMOITTAUTUMINEN SYKSYN 2023 RYHMIIN AUKEAA 5.7.2023 klo 08.00

Syksyn 2023 ryhmiin ilmoittautuminen tapahtuu Elise – Vantaan myClubissa. Ilmoittautuminen avautuu 5.7. klo 08.00.

Pääset myClubiin TÄSTÄ

Harrasteryhmien lisäksi myös Hopeatähdet harrastekilparyhmään voi ilmoittautua mukaan ilman kokeiluharjoitusta! Voit tutustua tarkemmin tarjolla oleviin ryhmiin sivuillamme ”Harrasteryhmät 2023-2024” ja ”Valmennusryhmät 2023-2024”.

Apua ryhmän valintaan ja ilmoittautumiseen saat toimistoltamme.
Tavoitat meidät parhaiten osoitteesta toimisto@elisevantaa.fi
Toimisto palvelee satunaisesti myös loma-aikana.

Toimiston aukiolo kesälomien aikana 6.7-21.8.2023:

6.–31.7.2023 toimisto kiinni

1.-20.8.2023 yhteydenotot vain sähköpostitse osoitteeseen toimisto@elisevantaa.fi. Huomioittehan että vastaamisessa voi olla on pientä viivettä johtuen kesälomista.  

21.8.2023 alkaen toimisto avoinna normaalisti, myös puhelintiedustelut

ELISE – VANTAAN ” MYSTINEN METSÄ” HURMASI LAUANTAINA LUMOSSA

Elise – Vantaan kevätnäytös ”Mystinen metsä” ihastutti yleisöä lauantaina 20.5. Korson Lumossa. Tällä kertaa näytös toteutettiin tarinan muodossa, joka pitikin katsojat otteessaan ihan loppuun saakka.

Tarinan käsikirjoituksesta vastasi valmennuspäällikkö Sirja Lepistö ja esitysten koreografioista sekä niiden ohjauksesta vastasivat Elise -Vantaan taitavat ohjaajat ja valmentajat.

Erityiskiitokset jälleen kerran talkooporukalle, jotka mahdollistivat tänäkin vuonna näytöksen toteutumisen.

Näytöksen upeat esitykset ikuisti kuviin Pinja Evalotte Photography

Lämminhenkisen tunnelman siivittämänä harrasteryhmät aloittivat kesäloman.
Kiitos kaikille kuluneesta kaudesta ja liikunnallista kesää!

Lisää kuvia ja tunnelmia näytöksestä päivitetään elisevantaa instagramiin ja facebookkiin. Seuraathan meitä myös kesällä!

Elise-Vantaan kevätnäytös 20.5.2023 Kuva: Pinja Evalotte Photography
Voimistelukoulu 3-4v pienet nallet näytöksessä 20.5.2023 Kuva: Pinja Evalotte Photography
Karhunpentu 20.5.2023 Kuva: Pinja Evalotte Photography
Kuva: Pinja Evalotte Photography
Kuva: Pinja Evalotte Photography
Kuva: Pinja Evalotte Photography
Hallituksen varapuheenjohtaja Johanna Mikkola-Pusa kukittamassa baletinopettaja Anu Lidellin ja Sirja Lepistön 20.5.2023 Kuva: Pinja Evalotte Photography