Aihearkisto: Uutinen

KÄSIOHJELMA – ELISE-VANTAAN JOULUNÄYTÖS PÄHKINÄNSÄRKIJÄ

Kuva:Pinja Evalotte Photography

ELISE-VANTAAN JOULUNÄYTÖS PÄHKINÄNSÄRKIJÄ
10.12.2023 klo 15.00-16.30

Rooleissa

Clara: Alisa Kuisma
Pähkinänsärkijä: Iiris Kuisma
Rouva Drosselmeier: Alva Häggblom
Sokerihaltijatar: Katerina Pellja
Marsipaani: Mandi Sarelin
Juonto: Terhi Neuvonen
Käsikirjoitus, ohjaus ja sovitus: Sirja Lepistö
Musiikkien editointi: Diana Hietapakka

1. NÄYTÖS

  1. Kuusen ympärillä/Around the Christmas tree

Esiintyjät/Performers: Voimistelukoulu 3-4v / Musiikki/Music: George Balanchine’s The Nutcracker – David Zinman, New York City Ballet Orchestra – Overtune / Koreografia/Choreography: Diana Hietapakka

  1. Maria ja Rouva Drosselmeier/Maria and Mrs. Drosselmeier

Esiintyjät/Performers: Alisa Kuisma ja Alva Häggblom / Musiikki/Music: George Balanchine’s The Nutcracker – David Zinman, New York City Ballet Orchestra – Act I: Gifts/Herr Drosselmeier’s Arrival with his Nephew/Toy Dolls/Toy Soldier / Koreografia/Choreography: Alva Häggblom, Annu Sierilä ja Sirja Lepistö

  1. Nukkien tanssi/Dance of the Dolls

Esiintyjät/Performers: Voimistelukoulu 5-7v / Musiikki/Music: Léo Delibes – Coppélia – Tableau 2: No. 11a Musique des automates / Koreografia/Choreography: Ronja Granholm

  1. Pähkinänsärkijä/The Nutcracker

Esiintyjät/Performers: Iiris Kuisma / Musiikki/Music: Léo Delibes – Coppélia – Tableau 2: No. 9 Scéne / Koreografia/Choreography: Diana Hietapakka ja Sirja Lepistö

  1. Porot/Reindeers

Esiintyjät/Performers: RV valmennusryhmä Minirytmiset / Musiikki/Music: Léo Delibes – Coppélia, Tableau 3: No. 20 Fete de la cloche: IX. Galop final alternative version / Koreografia/Choreography: Wilma Heikkinen

  1. Lumihiutaleet/Snowflakes

Esiintyjät/Performers: Esivalmennus 4-6v alkeet / Musiikki/Music: Léo Delibes – Coppélia, Tableau 1: No. 1. Valse / Koreografia/Choreography: Lotta Hukkanen

  1. Sudet/Wolfs

Esiintyjät/Performers: Kultasiivet valmennusryhmä / Musiikki/Music: Léo Delibes – Coppélia, Tableau 3: No. 19 March de la cloche / Koreografia/Choreography: Sirja Lepistö

  1. Karkkiparaati/Candy Parade

Esiintyjät/Performers: RV valmennusryhmä Kultasiivet / Musiikki/Music: George Balanchine’s The Nutcracker – David Zinman, New York City Ballet Orchestra – Act I: March / Koreografia/Choreography: Sirja Lepistö

  1. Sokerihaltijatar/Sugarplum Fairy

Esiintyjät/Performers: Katerina Pellja / Musiikki/Music: George Balanchine’s The Nutcracker – David Zinman, New York City Ballet Orchestra – Act II: Sugarplum Fairy / Koreografia/Choreography: Katerina Pellja

VÄLIAIKA 25min

2. NÄYTÖS

  1. Suklaa/Chocolate

Esiintyjät/Performers: Ingrid Hiihtola / Musiikki/Music: George Balanchine’s The Nutcracker – David Zinman, New York City Ballet Orchestra – Act II: Hot Chocolate / Koreografia/Choreography: Annu Sierilä ja Sirja Lepistö

  1. Tikkarit/Lollipops

Esiintyjät/Performers: RV harrasteryhmä Sinisafiirit ja Voimistelukoulu Helinä 8-11v / Musiikki/Music: George Balanchine’s The Nutcracker – David Zinman, New York City Ballet Orchestra – Act I: Father-Daughter Dance/Grandparent’s Arrival  / Koreografia/Choreography: Ronja Granholm ja Alva Häggblom

  1. Lakritsi/Liquorice

Esiintyjät/Performers: Esivalmennus 5-8v / Musiikki/Music: George Balanchine’s The Nutcracker – David Zinman, New York City Ballet Orchestra – Act II: Sugarplum Fairy and Cavalier Pas de Deux / Koreografia/Choreography: Varvara Yulle

  1. Kahvi/Coffee

Esiintyjät/Performers: Sonja Inkilä / Musiikki/Music: George Balanchine’s The Nutcracker – David Zinman, New York City Ballet Orchestra – Act II: Coffee / Koreografia/Choreography: Annu Sierilä ja Sirja Lepistö

  1. Jäätelö/Ice Cream

Esiintyjät/Performers: Akrosirkus / Musiikki/Music: George Balanchine’s The Nutcracker – David Zinman, New York City Ballet Orchestra – Act II: Mother Ginger and her Polichinelles / Koreografia/Choreography: Annu Sierilä

  1. Hattara/Cotton Candy

Esiintyjät/Performers: RV harrasteryhmä Tiana 7-10v / Musiikki/Music: George Balanchine’s The Nutcracker – David Zinman, New York City Ballet Orchestra – Flower Waltz / Koreografia/Choreography: Katerina Pellja ja Alva Häggblom

  1. Nonparellit/Sprinkles

Esiintyjät/Performers: RV valmennusryhmä Hopeatähdet / Musiikki/Music: George Balanchine’s The Nutcracker – David Zinman, New York City Ballet Orchestra – Act II: Candy Cane / Koreografia/Choreography: Wilma Heikkinen

  1. Marsipaani/Marzipan

Esiintyjät/Performers: Mandi Sarelin / Musiikki/Music: George Balanchine’s The Nutcracker – David Zinman, New York City Ballet Orchestra – Act II: Marzipan / Koreografia/Choreography: Mandi Sarelin ja Sirja Lepistö

  1. Kukkaisvalssi/Flower Waltz

Esiintyjät/Performers: RV valmennusryhmä Prenuoret, nuoret ja naiset / Musiikki/Music: George Balanchine’s The Nutcracker – David Zinman, New York City Ballet Orchestra Act II: Finale  / Koreografia/Choreography: Annu Sierilä ja Sirja Lepistö

LOPPUKIITOKSET JA VALOKUVAUS

HARRASTERYHMIEN KAUSI KÄYNNISTYY. ILMOITTAUDU MUKAAN ILOISEEN LIIKUNTAAN!

Elise-Vantaan harrasteryhmien kausi käynnistyy maananataina 28.8. Tarjolla on ryhmiä 3-vuotiaista alkaen, lapsille,nuorille ja aikuisille.

Kaksi ensimmäistä viikkoa voi kokeilla ilmaiseksi sitoutumatta maksuun.
Autamme mielellämme sopivan ryhmän löytymisesä ja ryhmää on mahdolista vaihtaa myös kesken kauden.

Pääset tutustumaan harrasteryhmiimme tästä – harrasteryhmät 2023-2024

Ilmoittautuminen tapahtuu myClub järjestelmässä, pääset sinne tästä myClub Elise-vantaa

Lisätiedot toimisto(at)elisevantaa.fi

Tervetuloa mukaan iloiseen harrastukseen!


ILMOITTAUTUMINEN SYKSYN 2023 RYHMIIN AUKEAA 5.7.2023 klo 08.00

Syksyn 2023 ryhmiin ilmoittautuminen tapahtuu Elise – Vantaan myClubissa. Ilmoittautuminen avautuu 5.7. klo 08.00.

Pääset myClubiin TÄSTÄ

Harrasteryhmien lisäksi myös Hopeatähdet harrastekilparyhmään voi ilmoittautua mukaan ilman kokeiluharjoitusta! Voit tutustua tarkemmin tarjolla oleviin ryhmiin sivuillamme ”Harrasteryhmät 2023-2024” ja ”Valmennusryhmät 2023-2024”.

Apua ryhmän valintaan ja ilmoittautumiseen saat toimistoltamme.
Tavoitat meidät parhaiten osoitteesta toimisto@elisevantaa.fi
Toimisto palvelee satunaisesti myös loma-aikana.

Toimiston aukiolo kesälomien aikana 6.7-21.8.2023:

6.–31.7.2023 toimisto kiinni

1.-20.8.2023 yhteydenotot vain sähköpostitse osoitteeseen toimisto@elisevantaa.fi. Huomioittehan että vastaamisessa voi olla on pientä viivettä johtuen kesälomista.  

21.8.2023 alkaen toimisto avoinna normaalisti, myös puhelintiedustelut