HEINÄKUUN 2020 ELISEVANTAALAINEN

Nimi, ikä
– Siiri, Kaskilahti, 19

Kuvaile itseäsi kolmella sanalla.
– Olen aurinkoinen, positiivinen ja reipas.

28.5.2016 Kisakallio

Miten päädyit voimistelun pariin ja Elise – Vantaaseen?
– Äitini laittoi minut joukkuevoimistelun pariin, koska olin erittäin jäykkä. Lopetin joukkuevoimistelun kuuden vuoden harrastamisen jälkeen, mutta halusin jatkaa voimistelun parissa uudella tavalla. Äitini on harrastanut lapsena rytmistä voimistelua yhdessä Terhi Neuvosen kanssa. ”Tepan” innostamana tulin apuvalmentajaksi Elise – Vantaalla.

Miten olet mukana Elise – Vantaan toiminnassa?
– Olen nyt valmentanut Elise – Vantaassa 6 vuotta eri-ikäisiä rytmisiä voimistelijoita. Sen lisäksi olen tuomaroinut kisoissa. Tulevana syksynä olen edelleen mukana rytmisen voimistelun valmennusryhmissä sekä kerran viikossa seuran joukkuevoimistelujoukkueen Arielin tiimissä. Lisäksi olen mukana ensi kertaa  seuran Voimistelukouluissa ja harrasteryhmissä. Odotan innolla syksyä!

Poseerausta Kisahallilla Starassa

Paras voimisteluun liittyvä muisto?
– Voimisteluun liittyy monia ihania muistoja, mutta jos pitäisi valita yksi sanoisin kisaaminen. Kisaamisessa oli parasta se tunne, kun onnistui pitkän harjoittelemisen jälkeen.

Kisatunnelmia Lumossa

Olet myös rytmisen voimistelun tuomari. Mikä on parasta tuomaroinnissa?
– Tuomaroinnissa on parasta se, kun näkee voimistelijan onnistuvan.

Mitä harrastat ja teet vapaa-ajalla?
– Käyn salilla muutaman kerran viikossa. Vapaa-ajallani vietän aikaa perheen ja ystävieni kanssa. Olen näytellyt muutamissa TV-sarjoissa ja elokuvissa sekä esiinnyin Helsingin Kaupungin teatterin Billy Elliot musikaalissa.

Kiva valmentaja osaa ottaa myös rennosti

Paras lukemasi kirja?
– Kirjojen lukeminen on ollut pääsääntöisesti koulun kirjoja varsinkin viime vuoden aikana, kun kirjoitin nyt keväällä ylioppilaaksi.

Lempi sarjasi?
– Tykkään katsoa monenlaisia sarjoja, kuten Gossip Girl, Kardashianit ja Bevery Hillsin täydelliset naiset.

Emma ja Siiri voimistelijoiden kanssa Kisahallilla Elisen ja Elise -Vantaan joulunäytöksessä.

Haaveammattisi?
– Tällä hetkellä haaveammattini on näyttelijä.

Onko sinulla esikuvia?
– Minulla on monia esikuvia, kuten isosiskoni ja isoäitini.

Mottosi?
-”Joka päivä on uusi mahdollisuus”

Jonna ja Siiri joulunäytöstunnelmissa.
Seuran valmentajia leiritunnelmissa